Neler yeni

Gate'ye Yeni Zone Ekleme

Adriano

Üye
Katılım
2 Ara 2018
Mesajlar
41
Tepkime puanı
14
Puanları
8
Bazı yeni başlayan arkadaşların zorlandıkları bir bölüm olan Gate Zone Listesi içerisine bir Zone ekleme ya da Bir zone silme işlemini basit bir şekilde sizlere bu konuda aktaracağım.

[HIDE-POSTS]Bir zone ekleme işlemini sizlere aktaracağım, zaten silme olayı da işlemlerin tersine yapılışı şeklinde gerçekleşen bir durumdur.

Örnek olarak Moradonda bulunan Karus ve Human Gatelere Colony Zone haritasını ekleyecek olalım.

İlk önce aşağıdaki resimdeki gibi Database miz içerisindeki ZONE_INFO tablosunu açarak hangi zone içerisindeki gateyi düzenleyeceksek(biz burada örnek olarak Moradon zoesindeki gateleri verdik, o yüzden ben moradonu gösteriyorum) onun kullandığı .smd dosyasının ismini buluyoruz.Daha sonra ismini öğrendiğimiz .smd dosyasını(örnek üzerinden gidersek bizde moradon_0826.smd) aşağıdaki linkten indirebileceğiniz WarpGateEditor programı ile açıyoruz.

WarpGateEditor indir.


Not: .smd uzantılı bu dosyayı 1299 sürüm filesler için düzenleme yapılacak dosya AiServer ve GameServer klasörleri içerisinde bulunan Map Klasörü içerisinde bulabilirsiniz. 1299 üstü sürümlerde genelde direk fileslerin yer aldığı bölümde Map klasörü içerisinden bu .smd uzantılı dosyaya erişebilirsiniz. Çok ekstrem durumlarda bu dizinler farklılık gösterebilir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki resim üzerinde numaralandırılmış alanları nasıl doldurmanız gerektiğini açıklıyorum. (Resim kafanızı karıştırabilir. Tüm alanları sade bir şekilde açıklamaya çalıştım.)1-) Programı açıyoruz ve ilk resimde ismini öğrendiğimiz .smd dosyasını bularak açıyoruz.
2-) Kırmızı kare içerisine alınan + işaretine tıklıyoruz. Bu işlemi yaptığımızda Horse Valley adında bir yeni alan listelenen geçiş alanları arasına eklenecektir. Listeden Horse Valley i seçiyoruz ve programın sağ kısmında doldurulması gereken alanlar görüntülenecektri.
3-) Belirtilen butona tıklıyoruz ve ufak bir pencere açılıyor.
4-) Bu alana kaç numaralı harita içerisindeki Gate yi düzenliyorsak o haritanın ID sini gireceğiz. Bizim örneğimizde düzenlenen Gate Moradonda ve dolayısı ile zone ID si : 21
5-) Bu alanda gateyi hangi IRK kullanacak onu seçiyoruz.
6-) Bu alanda ise istediğimiz sayıyı kullanabiliriz ancak tek dikkat etmemiz gereken şey listelenen zoneler içerisinde bu sayıyı kullanan başka geçiş bulunmaması gerekmektedir.
7-) Ok butonuna tıklıyoruz ve küçük penceremiz kapanıyor.
:cool: Bu alanda Geçiş yapacağımız Zone adını yazıyoruz. Bizim örneğimizde geçeceğimiz yer Colony Zone bölgesidir. (Eğer 1299 üstü bir server için düzenleme yapıyorsanız oyun içerisinde burada yazılan değerin bir anlamı yoktur. Bu kısmı zaten TBL den çeker ama siz yine de karışıklık olmasın diye doğru bir biçimde doldurunuz.)
9-) Bu alanda yazılan yazı ise geçilecek zone ile ilgili açıklama bölümüdür. Giriş leveli kaç, kaç para verilerek geçilir falan filan. (Eğer 1299 üstü bir server için düzenleme yapıyorsanız oyun içerisinde burada yazılan değerin bir anlamı yoktur. Bu kısmı zaten TBL den çeker ama siz yine de karışıklık olmasın diye doğru bir biçimde doldurunuz.)
10-) Bu alana geçeceğimiz zone ID'sini yazıyoruz. Biz Colony Zone bölgesine geçeceğimiz için 71 yazdık.
11- 14) Bu alanlara gateyi kullanacak Irk olarak neyi seçtiysek o Irk gatedeki bu bölümü kullandığında zone içerisinde hangi koordinatlara gönderilsin istiyorsak onu yazıyoruz. Bizdeki örnek üzerinden gidecek olursak Colony Zone bölgesindeki El Morad town bölgesi koordinatıdır.
12-) Bu alana karakterimizin geçiş yaptığında doğacağı koordinat değerlerinin +/- kaç değişiklik göstereceğini yazıyoruz. Kısacası burayı 0 yazarsanız o bölgeye geçen tüm El Morad karakterler iç içe aynı noktada doğar. Biraz etrafa dağılmış şekilde doğsunlar istiyorsanız 5/10 arası bir değer girebilirsiniz.
13-) Bu kısımda gateyi kullanarak geçiş yapıldığında kişiden kaç Coins alınacak ise onu giriyoruz.
15-) Bu alanı 5. seçenekte hangi Irk'ı seçtiysek onu tekrar seçiyoruz.
16-) Update butonuna tıklayarak bilgileri güncelliyoruz.
Şimdi biz Moradon bölgesindeki El Morad gatesine Colony Zone geçişi için gerekli düzenlemenin Sunucu tarafındaki Ayarı yaptık. Moradonda aynı olayı Karuslar için de ilk basamaktan itibaren tekrarlayarak yapmamız gerekmektedir. Sonrasında Programı kapatalım ve değişiklikler kaydedilsin mi uyarısına evet diyelim.

Şimdi geldik Client tarafındaki ayarlamaya. Bunun için Data klasöründeki(çok ekstren durumlarda bu klasör isti değişiklik gösterebilir.) WarpInfo.tbl dosyasını
aşağıdaki gibi editor yardımı ile açıyoruz.NOT: Yukarıdaki görsel 1299 üstü versiyonlar için geçerli bit TBL dosyasının içeriğidir. Eğer ki 1299 bir server için bu işlemleri yapıyorsanız TBL kısmını es geçeceksiniz çünkü bu TBL 1299 versiyonunda bulunmamaktadır.

Şimdi üst versiyon bir server için bu işlemi yaptığınızı varsayarak ilerleyelim. Görsel içerisindeki,
1. sütun bizim .smd dosyasında oluşturduğumuz warp ıd bölümündeki değerin yazılacağı alandır.
2. Sütun Gate geçiş listesi içerisinde görünecek isimdir. Biz Colony Zone olarak ayarlamıştık örneğimizde.
3. ve 4. Sütunlar ise o zone içerisine geçiş yapabilecek Min ve Max level'i belirtmek için kullanılır. (Buradaki değerler files içerisinden desteklenmez ise çok ta bir anlam ifade etmeyecektir.)
5. Sütun bizlerin gatede ilgili bölümü seçtiğimizde görünecek küçük resmin yolunu belirtmek için kullanılır. Uygun Resmi client içerisinde yer alan npcimg klasöründen uygun resmi seçebilirsiniz.
6. Sütun ise gatede ilgili alanı seçtiğinizde çıkacak açıklama kısmını düzenleyebiliriz.

NOT: Eğer 1299 üstü bir serverde bu işlemi gerçekleştireceksiniz ve baktınız .smd dosyasında eklemek istediğiniz zone zaten var. Ancak buna karşın oyun içerisinde yine de gate de bu bölüm görünmüyor ise bunun anlamı Smd içerisinde o bölüm için belirtilen Warp ID değeri TBL deki değer ile uyumlu değildir. Bu aşamada ister Smd içerisindeki warp id ye uygun TBL içerisinde bir satır oluşturulmalı ya da var ve kullanılmayan bir satırın Wari ID yani 1. Sütundaki değer uygun biçimde değiştirilmelidir.[/HIDE-POSTS]
 

a1baba

Yeni Üye
Katılım
2 May 2020
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Puanları
1
bazı serverlarda değişik maplar vardı yapabiliyormuyuz ?
 
Üst